[6000* zł] Do codziennego użytku oraz programowania

Jaki laptop/ultrabooka/netbooka itp kupić.
hefa

ndz lis 10, 2019 11:38 am

Cześć, pisałem również na TORGu, ale nie wiem czy tam jeszcze zaglądasz.

1) Kwota przeznaczona na zakup:
To zależy, jeżeli dostępne będą raty 0% to do około 6000 jeżeli będzie to sprzęt warty swojej ceny
W innym wypadku, nie chciałbym ruszać więcej niż 3000-4000 z oszczędności.

2) Rozmiar matrycy (+ewentualnie wymagana rozdzielczość):
14-15.6 cala, rozdzielczość 1080p wystarczy, ekran matowy, nie wiem jaki parametr na to wpływa, ale fajnie jakby nie męczył mega oczu.
Planuje również zakup monitora 30~ cali ultrawide więc matryca w laptopie nie musi być z górnej półki.

3) Główne zastosowanie (np. gry, inne multimedia, praca biurowa, konkretny program itp.)
Jeżeli chodzi o gry to max LOL, CS:GO, więc pewnie wystarczyłby IGPU.
Kusi spróbować dobrać GPU który uciągnąłby np. Cyberpunka, ale tylko jeżeli nie trzeba by za to słono dopłacić i nie odbije się to na innych kwestiach które są dla mnie ważniejsze (o tym inżej).

Jeżeli chodzi o programy, to standardowy setup to:
-IntelliJ Idea, VS Code, Docker (+ jakaś baza danych), Chrome, nic wymagającego, ale wymagam tutaj jak najlepszej wydajności

4) Wymagania specjalne (np. matowa matryca.):
-512GB SSD (najlepiej NVMe)
-16GB Ramu
-Prosty design, zero gamingowych akcentów
-Dobra kultura pracy (nie potrzebuje odkurzacza)
-Dobry czas pracy na baterii (5~h)
-Solidna konstrukcja, nie chcę się z laptopem obchodzić jak z jajkiem, a będzie on używany w podróży, na uczelni, w domu (podpięty pod monitor, albo rzucony na łóżko)
-Możliwie małe gabaryty i niska waga
-Wygodna klawiatura, na plus jakby mogła być podświetlana

5) Osobiste preferencje:
-Póki co bardzo podoba mi się ThinkPad X1 Extreme, do 6000 można już je znaleźć na allegro, zastanawiam się jednak czy nie przepłacam niepotrzebnie, owszem chciałbym mieć niezawodny sprzęt, ale nie będę go znowu używać na poligonie. Rozważałem więc inne ThinkPady, serie T np.
-Poza tym ZenBooki (nie jestem pewien co do 14 cali) oraz Vivobooki również wyglądają ciekawie
-Obecnie pożegnałem się z Huawei Matebook D (i5-8250u) - kończyły mi się raty, ktoś w rodzinie potrzebował laptopa więc się dogadaliśmy. Generalnie bardzo chwalę sobie ten komputer pod każdym względem, może trochę więcej mocy czasami by się przydało.

6) System operacyjny (laptop z systemem bądź bez niego)
-Windows 10, fajnie jakby dorwać wersję PRO ale nie jest to must have
Awatar użytkownika
Gajwer
Kontakt:

pn lis 11, 2019 7:59 pm

Jest to dobry wybór. Alternatywa z serii biznesowej
Dell Vostro 7590 i7-9750H/16GB/512GB/Win10P GTX1650 FPR
W wydajniejszej konfiguracji.

Ewentualnie bardziej Ultrabook ASUS VivoBook 15 X571GT i7-9750/16GB/512/W10X GTX1650
ODPOWIEDZ